Zasady zaliczenia praktyki zawodowej
- Praktyka w wybranej firmie, instytucji – 1) Podpisane porozumienie (dr Joanna Stuglik) + ; 2) Dzienniczek (wypełnione tabele z podpisami!); 3) Potwierdzenie odbycia praktyki studenckiej.
Nie ma już możliwości realizacji praktyk na podstawie pracy!
UWAGA:
Składanie poprawnie wypełnionych dokumentów oraz wpisy do indeksów będą TYLKO realizowane osobiście, w wyznaczonych terminach!
PYTANIA od studentów w kwestii praktyk oraz na nie odpowiedzi:
PYTANIE: Czy można zrobić praktyki do PRZODU . Sytuacja wygląda tak ,że kończę 1 rok i chciałabym już przez te wakacje zrobić praktyki na semestr przyszły zimowy na 2 rok ?
ODPOWIEDŹ: Można, musi się zgadzać wymiar godzin.
PYTANIE: Zwracam się z pytaniem o termin realizowania praktyk. Od kiedy mamy rozpocząć praktyki? Czy możemy realizować je po zajęciach na uczelni? Czy możemy odbywać je tylko jeden czy więcej dni w tygodniu jeśli będą to dni wolne od zajęć? Czy możemy realizować praktyki w weekendy? Czy możemy w jeden dzień pracować więcej niż 8h? Czy mogę realizować praktyki w firmie transportowej, zgodnie z wybraną specjalizacją?
ODPOWIEDŹ: Regulamin praktyk nie stawia ograniczeń czasowych – praktyka powinna zostać zrealizowana w trakcie semestru i tyle. Co do długości dnia pracy – wypada się kierować zdrowym rozsądkiem i zasadami panującymi w firmie, 8 godzin zegarowych to nieco ponad 10 godzin dydaktycznych, można ew, myśleć o przedłużeniu do 12 godzin, ale to już raczej w jakichś wyjątkowych przypadkach. Przepisy mówią, że w wersji podstawowej dniówka nie powinna trwać dłużej niż 12 godzin zegarowych. Firma transportowa – OK dla LiT
PYTANIE: Czy praktyki mogą być realizowane w okresie wakacyjnym?
ODPOWIEDŹ: Według najnowszej interpretacji Rzecznika Praw Studentów RP, brak jest przepisów prawa powszechnie obowiązującego, które uniemożliwiają realizację praktyk w okresie wakacyjnym. Uczelnie posiadają autonomię w zakresie organizacji harmonogramu studiów, a zgodnie z przepisami ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce rok akademicki trwa do 1 października do 30 września. W opinii Rzecznika, wydaje się uzasadnionym twierdzenie, że okres wakacyjny jest elementem roku akademickiego i co za tym idzie może być zagospodarowany przez uczelnie, w tym w zakresie realizacji praktyk.
Mając na uwadze powyższe, proszę o przekazanie informacji do osób układających harmonogramy oraz do Koordynatorów ds. praktyk studenckich o możliwości planowania realizacji praktyki studenckiej w okresie wakacyjnym, tj. wolnym od zajęć dydaktycznych.
PYTANIE: Czy jeśli mam podany dany termin we wniosku, który może jeszcze ulec zmianie poprzez opiekuna praktyk zakładu w związku z postojem. Czy muszę poprawić oraz sporządzić nowy wniosek zgody?
ODPOWIEDŹ: Dla zgodności dziennika praktyk z wnioskiem należy wykonać aneks (dodatkowy dokument do wniosku) zawierający powód terminu, np. postój w pracy zakładu.
(1) Praktyki na podstawie porozumienia
UWAGA: Porozumienia dotyczące realizacji praktyk podpisuje TYLKO Pani Dyrektor Instytutu!